תרגול יוגה הוא מיקרוקוסמוס פנימי של המקרוקוסמוס החיצוני. אני מתייחס ליוגה כהזדמנות להתנסות בכלים שישמשו אותי בכל תחומי החיים. מה שאתה מפתח על המזרן בזמן תרגול היוגה מבחינת מודעות, הקשבה, משמעת, שחרור, חוזק, וגמישות, ישרת אותך בבית ובעבודה ובמפגש עם העולם. כדי לעשות את זה עלינו לפתח בראש ובראשונה (פה אגלה לכם סוד, שזה כל מה שעלינו לעשות בחיים כדי לחזק את עצמנו, להתפתח ולהצליח) – התמדה!

התמה של רוב המאמרים שלי היא כיצד יכולה היוגה לעזור לנו בחיי היומיום. הטקסט המרכזי של היוגה נקרא פטנג’לי. לאורך כל ההיסטוריה יוגה היא תורה שבעל פה, מסורת שעוברת ממורה לתלמיד. פטנג’לי עשה דבר דומה למה שעשה רבי יהודה הנשיא במסורת היהודית, הוא ליקט וריכז את התורה שעברה מפה לאוזן והעלה אותה על הכתב. פסוק מהטקסט שמלווה אותי כל החיים הוא: “תרגול ארוך, רציף, ערני ומודע הוא היסוד היציב להתגבר על התנודות.” החיים מלאים בעליות וירידות, הם כמו רכבת הרים, ים גלי, מלאי תנודתיות. הדרך היחידה להתגבר על זה היא לשמור על ראייה לטווח רחוק, ועל התמדה לטווח ארוך. הפסוק בסנסקריט הוא: “סא טו דירג קל נירנטריה סטקרה סי ויטו דרד בהומיהי”, וחשוב לקרוא אותו בתעתיק כי גם הצליל של השפה המקורית מדגיש את הרעיון (רק להגות את המשפט דורש התמדה…).

המילה בסנסקריט לתרגול ואורח חיים של יוגיסט נקראת סדהנא -sadhana – ומשמעותה דומה למילה “הלכה” ביהדות. המילה סדהנא מזכירה את המילה סדנה – workshop – מרחב ומקום לעבודה עצמית, מעבדה שבה אנחנו חוקרים ומגלים את עצמנו.

התחלתי לתרגל איינגר יוגה באופן רציני וקבוע כי כאב לי הגב. זיהיתי שלשיטת היוגה הזו יש מענה מדהים להכרת האנטומיה והיציבה הנכונה, וכמובן שהכול מתחיל ממודעות. אם הייתי מתייאש בכל פעם שכאב לי הגב או חלק אחר בגוף, או בכל פעם שהעצלות והספק הרימו ראשם, אז לא הייתי מגיע לאיפה שאני נמצא היום. בגיל 43 אני בכושר הכי טוב שהייתי אי פעם, עובד קשה בגינה, יושב שעות מול המחשב כדי לכתוב, ללמוד ולהתפתח, וכל זה ללא כאבים בגב ובברכיים. וחשוב מכול, פיתחתי את היכולת שלי להתגבר על קשיים ולהתמיד.

את העיקרון הזה אני מיישם בעוד תחומי חיים, לא רק בתרגילי יוגה. אני מגדל ירקות אורגניים למשפחה, יש יבולים שמצליחים ויש יבולים שנכשלים. היו שנים שחולד חיסל לי 50% מהגידולים. לפעמים קלעתי בול עם הזן ומועד השתילה, אבל היו פעמים רבות שפספסתי את המועד והיו לי זרעים לקויים. יש זמנים שאני צריך להחליט לוותר על הגידול, להפוך את הערוגה ולהתחיל מחדש. העיקר זה לא להתייאש ולהשתתק – לקבל את מה שיש ולהמשיך הלאה.

התחום שהיוגה שימשה אותי יותר מכול, הוא תחום ההשקעות. אין מקום טוב יותר לתרגל יציבות ועקביות מול תנודתיות מאשר הבורסה ושוק ההון. ברגע שאתה מקבל את התנודתיות אתה הופך את זה להזדמנות ולא למכשול. לדוגמה, אני משתמש בשיטת השקעה שנקראת dollar cost averaging – לקנות במחיר הממוצע. אני לא מנסה לתזמן את השוק, אלא בכל פעם שיש לי כסף להשקיע (אם זה אפשרי, עדיף להפריש 10% מהמשכורת פעם בחודש כדי לעשות את זה), אני קונה מניה, בין אם הבורסה במגמת עלייה או ירידה. בטווח הארוך הממוצע של ערך תיק המניות ישתלם. בזכות העובדה שאני מתנהל כך כבר 20 שנה, הדבר מאפשר לי היום להיות עם הילדים, להתעסק ביוגה (וגינון) שאני כל כך אוהב, ללא לחץ של פרנסה, בלי עומס תשלומי משכנתה, ותוך שמירה על מחיר סביר לשיעור כדי שהתלמידים שלי יוכלו להרשות לעצמם להמשיך להגיע ואני אוכל עדיין לחיות בנוחות. היו זמנים שהערך של התיק שלי ירד ב- 40%, אבל לא נכנסתי לפניקה ולא ויתרתי על השיטה: במקום למכור מתוך פחד, קניתי מניות אחרות שערכן היה נמוך, תוך ניצול התנודתיות לטובתי. היום אני מתוגמל על כך שהאמנתי בעיקרון ההתמדה לטווח ארוך. כמובן שהעיקרון הזה עוזר בתחומים משמעותיים נוספים, כמו נגינה , לימוד שפות (בעיניי כל לימוד הוא שפה), , יחסים עם אנשים, זוגיות והורות, שהם נושאים למאמרים שלמים, אם לא לספר.

בשיעורים שלי אני אוהב להזכיר את קל ריפקין, שחקן בייסבול אגדי שהתפרסם והפך לשם דבר, לא משום שזכה באליפויות או היה הטוב ביותר בתפקיד שלו, אלא כמישהו שלאורך כל הקריירה שלו לא פספס משחק. הוא הצליח משום ששמר על גופו כך שאפשר לו להתמיד באופן בלתי רגיל, בעוד שחקנים אחרים נפצעים, נכנסים לבעיות אישיות ולא מופיעים למשחקים באופן סדיר. לדעתי אנו צריכים מודלים כמוהו לחיים, לא רק אלו שהם הכי טובים, אלא אלו שהם העקביים והמתמידים ביותר.

לאורך 15 השנים שאני מלמד יוגה בארץ ראיתי אנשים רבים באים לשיעורים, ואחרים נושרים מהם. רוב אלו שעזבו, עשו זאת מסיבות לוגיסטיות – עברו מקום מגורים. אני מקווה שאף אחד לא עזב מסיבות כלכליות כי בזה אני תמיד חד וברור: הכסף אינו מכשול ללמוד אצלי, אני עושה בארטר עם המון אנשים ואם מישהו רוצה לתרגל ברצינות, תמיד נמצא דרך לעשות את זה. לאלו שלא באים משום שהם עסוקים מידי או לא מסתדרים עם הזמנים, זה לא תירוץ, where there is a will there is a way. איפה שיש רצון יש דרך. כמה שאני גמיש בגוף בזכות היוגה, כך אני גמיש מבחינת הזמנים. תמיד אפשר להרים טלפון או לשלוח וואטסאפ ולתאם איתי. יש כאלה שהשיטה שלי לא התאימה להם, לדעתי זה גם לא תירוץ כי הגאונות של שיטת היוגה שאני מלמד היא שאפשר להתאים אותה לכל גוף ולכל מצב – העיקר הוא המודעות. גם אם אתם מעדיפים שיטות אחרות, היוגה הזו תיתן לכם בסיס של הבנה ומודעות שיעזרו לכם בכל שיטה שתבחרו, אבל ראבאק, אם בחרתם במשהו אחר, תתמידו בו! יש כאלו שעזבו כי נרשמו לחדר כושר, שזה לדעתי ממש פשרה. אי אפשר להחליף את הקשר הישיר שקיים בשיעורי היוגה שאני מציע ואת אווירת הלמידה וההעמקה, במנוי לחדר כושר המוני ומנוכר. אל תבינו לא נכון, אני בעצמי מנוי לחדר כושר, חשוב לי לתרגל סיבולת לב ריאה, אבל זה בנוסף לשיעורי יוגה, אף פעם לא במקומם! וישנם אלו שנושרים כי לפעמים קשה להם בשיעורים והם מרגישים שהם לא מצליחים, וזה חבל, אם זה המצב אז בואו נדבר על זה. אל תניחו לביישנות, או יותר נורא לאדישות, לעצור אתכם מלעשות את הדבר הנכון. במסורת היוגה ובכל תרבות עתיקה התקשורת שבין המורה לתלמיד היא בסיסית, דבר שלדאבוננו אינו קיים בתרבות המודרנית וההפסד כולו שלנו. ואם תיגשו אלי אגיד לכם: אל תוותרו! אמליץ על אופציות שונות בגישה לתרגול, או אפילו אמליץ על מורה או שיטה אחרת, כי אין שום דבר משמעותי בחיים שמשיגים מבלי להתמיד בו ולרצות אותו, במיוחד בריאות, אושר ועושר.

אז אם אתם יושבים על הגדר וקשה לכם לפרוש את המזרן (ראו פוסט שכתבתי בנושא), אני מציע לכם הזדמנות לתרגל עקביות והתמדה. ובחרת בחיים. צרו איתי קשר, יוגה זה דרך חיים וחכמת חיים. נוכל לדבר על תרגילים לגוף, תרגילי נשימה, תרגילים לנשמה, ואפילו נוכל לדבר על כסף וזוגיות.

ותודה שהתמדתם בקריאת המאמר הארוך הזה…

 

 

סגירת תפריט