“תודעה אפשרית רק דרך שינוי, שינוי אפשרי דרך תנועה בלבד”

“Consciousness is only possible through change; change is only possible through movement.” (Aldous Huxley, The Art of Seeing)

יוגה נולדה מתוך התבוננות בעולם הטבע. תנוחות היוגה מחקות את תופעות הטבע, את תנועת הטבע.

מקור השראה מדהים עבורי זה התפתחות הילד. להסתכל בשני הבנים שלי בשלבי ההתפתחות שלהם מתינוקות לאנשים נעים, סיפק לי המון חומר למחקר ועניין. אני זוכר את הפעם הראשונה בטיפת חלב, כשהרופא בדק את השמיעה של התינוק שלנו בן ארבעת החודשים. הוא הקיש באצבעותיו מאחורי התינוק, שסובב את הראש כדי לראות מהיכן הצליל מגיע. הסקרנות של התינוק לגלות מהיכן נובע הצליל, היא שגרמה לתנועה. אין תינוק בגיל הזה שהשמיעה שלו תקינה ולא יגיב לצליל בתנועה.

כל הורה מכיר את השלב ההתפתחותי הכל-כך משמעותי, כשהתינוק מתהפך בפעם הראשונה מהבטן לגב או מהגב לבטן. זה יכול להיות מפתיע, מרגש ואפילו מפחיד להורים שהסתובבו לרגע וכשחזרו לתינוק מצאו אותו בפעם הראשונה הפוך מהמצב שבו השאירו אותו. אז הם מבינים שהילד שלהם התפתח.

מה גורם להיפוך הזה? הילד ראה אור או שמע צליל והוא מבקש להגיע אליו. בדיוק אותו הדבר קורה כשהילד מתחיל להרים ראש ולחזק את חגורת הכתפיים בשכיבה על הבטן. הוא לא עושה זאת משום שהוא יודע שהוא חייב לחזק את פלג גופו עליון, אלא משום שהוא רוצה לראות את העולם!

גם בגיל מתקדם יותר ילדים מבטאים כל רצון דרך תנועה: “לא רוצה” זה הרמת כתף קלאסית, “רוצה” זה נענוע של כל הגוף דרך הירכיים (תנועה שמעידה שהשריר הארבע-ראשי הוא מקור של כוחות החיים והרצון).

כשאנחנו גדלים, התנועה האינסופית אינה נגמרת. אבל כשאנחנו מפסיקים להניע את הגוף, התנועה פשוט עוברת לראש: במקום שהגוף שלנו ירוץ ויקפוץ, המחשבות רצות וקופצות במקומו. כאשר התנועה אינה מתקיימת והגוף לא זז, תשומת הלב שלנו מופנית לתנועה ולרעש שבתוך הראש. כשהטלוויזיה דולקת תשומת הלב שלנו נמשכת מיד לאור ולקולות, והתוכן שבטלוויזיה מגביר את התנועה והרעש שבתוך הראש. כל מה שנסרט, נשרט במוח.

מה שמגדיר אותנו כישות חיה, היא פעימת הלב. הנשימה; או בקיצור: התנועה. יוגה מזמינה אותנו ליצור תנועה ולהתבונן בה. אנחנו בוחרים היכן למקד את תשומת הלב שלנו: בתנועה. בגוף. בנשימה. הנשימה מתרחשת באופן טבעי כמו המחשבות, אבל היא לא שרויה במחלוקת ובפרשנות כמוהן. מנצלים את הנטייה הטבעית שלנו להימשך לתנועה, אבל מעניקים לה את התוכן הראוי והאיכותי. זה השינוי בתודעה עליו הקסלי מדבר: להתבונן מחדש בדברים שהתייחסנו אליהם כמובנים מאליהם, כמו הנשימה, פעימה של הלב, והתחושות בגוף – ובכך לגלות את הצופה שבנו. לדעתי, זהו השלב הראשון בשינוי התודעה.

לפי היוגה, זה לא מספיק לנוע כדי לשנות תודעה. חיוני לשים לב לתנועה. כיף לרוץ בים ולהקשיב לעשרת-אלפים שירים ב-mp3, אבל אני מבטיח לכם שזו חוויה הרבה יותר משמעותית, ובסופו של דבר מהנה, לרוץ בים ולשים לב לנשימה, לפעימות הלב, לאופן שבו כף הרגל פוגשת את החול, לירך שנעה במפרק האגן, ותוך כדי כך ליהנות מהצלילים ומהתנועה של הגלים, ממש כמו מהתנועה שלנו.

אז אם אתם רוצים באמת להכיר את גופכם ולהקשיב לעצמכם, מוזמנים להצטרף לשיעורי היוגה שלנו ולגלות עד כמה מעניין בתוככם.

סגירת תפריט