על מתח ומתיחות

כשאנשים שואלים אותי למה אני עושה יוגה, אני עונה: כי זה עושה אותי חופשי.

קודם כול, ברמת הגוף; כל פעילות שאני עושה במשך היום מלבד יוגה, מקצרת לי למעשה את השרירים. אם אני יושב כל היום מול מחשב או שוכב מול הטלוויזיה, השרירים שלי מתנוונים ונהיים מקובעים. המצב קצת יותר טוב אם אני מוצא את הכוחות לעשות פעילות ספורטיבית, אבל אם לא אשלב בה מתיחות, אז השרירים יתקצרו בהתאם לספורט שאעשה: אצל שחקני טניס היד המגישה הרבה יותר מפותחת, אצל רוכבי אופניים הרגליים הרבה יותר מפותחות מאשר הגוף עליון, ולמרימי משקולות יש שרירים מנופחים שהם חייבים לתחזק בדיוק באותה צורה כי ברגע שיפסיקו, מסת השרירים תהפוך לשומן. אם לא אתמתח אז שרירי גופי יתקבעו לפי הצורה שהספורט המסוים (או הבטלה) קובע עבורי.

תנועה או פעילות גופנית היא כמו מים שזורמים בנהר, והגוף הוא כמו הסלעים שצורתם נקבעת על ידי המים הזורמים. האופן שבו המים יזרמו סביב הסלעים הוא זה שיעצב את צורתם. אם לא אזיז את הגוף הוא יתאים את עצמו לחוסר תנועתיות ויקבל צורה של סכר שמתמלא עוד ועוד במים עומדים, כלומר, בשומן. אני אוהב להתבונן בטבע וללמוד ממנו. החכמים פיתחו את היוגה בהשראת ההתבוננות הזו בעולם הטבע והחיות. למשל, בנוגע למתיחות, לא עוברת אפילו חצי שעה בלי שכלב יתמתח, אז למה לא אנחנו?

קשה לי לדמיין שיעבור יום שלם מבלי שאמתח ואשים לב לנשימה שלי תוך כדי כך, כלומר, לעשות יוגה. זו ההזדמנות לפרוק מתחים בכל הרמות, וגוף ללא מתחים הוא הבסיס לחופש.

כך גם ברמת הנפש; היתרון הגדול של היוגה על פני כל פעילות פיזית אחרת, שהוא נותן מענה גם ברמה הנפשית. ויקטור פרנקל הגדיר את מהות החופש ברמת הנפשית כחופש בחירה. פרנקל היה אסיר במחנה ריכוז וגילה שלא משנה מה הן הנסיבות החיצוניות והזוועות, שאותן  תיאר בספרו “האדם מחפש משמעות”, תמיד יש לנו חופש בחירה באשר לגישה שלנו ביחס למתרחש. גם במצבים בלתי אנושיים אפשר לבחור להיות בן אדם.

יוגה מחברת אותנו עם המתבונן שבתוכנו; כשאנחנו בעמדת התבוננות, יש לנו אפשרות לבחור. פרנקל אומר, כי תמצית הקיום האנושי נמצא ברווח שבין האירוע שקרה לבין התגובה שלנו אליו. חופש בחירה טמון, אם כן, בדיוק במרחב הזה שההתבוננות מאפשרת.

זו הסיבה שאני בוחר לעשות יוגה. ואתם? בואו לתרגל איתנו יוגה כדי להכיר עוד יותר את חופש הבחירה שלכם כבני אדם. הצטרפו אלינו ותגלו גם אתם את החופש שבתוככם.

סגירת תפריט