יוגה ומחקר

You only get old when you stop growing

 

המטרה הראשית של היוגה זה להיות נוכח, קשוב. לפי היוגה, רוב בעיות הבריאות אינן דווקא בגלל מה שחסר לנו, אלא בגלל העודפים שקיימים במערכת שלנו, בגוף ובנפש: עודף דאגות, עודף אוכל וכדומה.

הרעיון הבסיסי ביוגה הוא שאנחנו במהותנו בריאים ומאושרים. כל שעלינו לעשות זה להשיל את הקליפות שצברנו בדרך. או לפחות, בתור התחלה, להיות מודעים אליהן. בעצם, המטרה של היוגה היא לחזור לעצמנו, לטבע האמיתי שלנו, שם נמצא את כל מה שאנחנו מחפשים: בריאות, אושר ושלווה.

מחקרים רבים מגלים שתרגול מדיטציה ויוגה טוב לבריאות הפיזית וגם לבריאות הקוגניטיבית. מאמר של גרטשן ריינולדס מהניו יורק טיימס שפורסם בהארץ מתאר אנשים שהיו מודאגים מתפקוד הזיכרון המידרדר והולך שלהם. חוקרים באוניברסיטת UCLA חילקו אותם לשתי קבוצות בקרה: קבוצה אחת התאמנה בתרגילי זיכרון סטנדרטיים, וקבוצה שנייה תרגלה יוגה. נמצא שהיה שיפור ניכר אצל מתרגלי היוגה. אני טוען שתרגול היוגה פשוט הרגיע אותם, ואז הדאגות סביב חוסר התפקוד שלהם נשכחו (באופן אירוני…), והם הצליחו לזכור טוב יותר כאשר לא היו שרויים במתח.

בואו נהיה כנים! בדרך כלל, מה שמדרבן אותנו, לפחות בהתחלה, לעשות פעילות גופנית או פעילות לשיפור היכולת הקוגניטיבית שלנו, זה הפחד ממה שיקרה לנו כשנזדקן. אחרי שמתחילים להתאמן רואים שגם תוך כדי כך איכות החיים היומיומית משתפרת.

אנשים רבים אומרים שהם אינם מפחדים למות כי זה בלתי נמנע, אבל הם לא רוצים לסבול בדרך לשם. בהקשר הזה תמיד אהבתי את האמרה “אני רוצה לקפוץ לתוך הקבר”, וזאת הסיבה שאני מקפיד על אורח חיים בריא באמצעות יוגה. עוד סיבה לכך שאני מקפיד על אורח חיים בריאים דרך יוגה היא, משום שאני נהנה מזה כאן ועכשיו, ברגע זה, ואני כלל לא מודאג מאיך אהיה כשאזדקן, כל עוד אני מרגיש שאני בדרך הנכונה. זהו רווח כפול.

כשאני חושב על קשישים סביבי, כמו המורה שלי למדיטציה וכמו סבים וסבתות שחיו חיים “רגילים” וכיום הם צלולים ומתפקדים ותורמים לסביבה גם בגילאים מתקדמים מאוד, אני מזהה אצלם משהו משותף:  מה שבולט אצלם מלבד השמחה והרצון לחיות גם כשהגוף מתפקד פחות טוב, זה שהם מחוברים לעצמם. הם ניצלו את השנים המרובות שלהם כדי לחקור את עצמם ואת החיים, וכדי לשאול שאלות. הם לא הפסיקו לגדול ולהתפתח. לדעתי, התבוננות מסוג זה על חייהם מפחיתה מתחים וגורמת לשלווה שתיארנו קודם. באופן כזה, כשנהיה רגועים ומחוברים לעצמנו, נהיה פחות פגיעים למחלות כמו אלצהיימר ודמנציה. ואם חלילה זה יקרה, לפחות נחיה עם זה בשלווה…

אז אם אתם רוצים להשתתף במחקר המרתק ביותר, המחקר שלכם על עצמכם, הצטרפו אלינו לשיעורי יוגה!

סגירת תפריט